
Alustuseks pean vabandust paluma inimestelt, kes siia lehele ikka vahel eksivad ning kannatamatult uuendust ootavad,aga nu kaua tehtud kaunikene. Tegelikult on asjalood nii, et tekst sai juba omajagu aega tagasi arvutisse toksitud ning pildidki v2lja valitud aga ju siis oli vaja toda aastat uut. Igal juhul siin ta on. Minu lugu Tongal viibitud ajast.
Tongale maandudes lennuki aknast välja kiigates, oli esimene mulje justkui maanduks Vietnami. Mina isiklikult pole viimast riiki kunagi külastanud, aga selline mulje on siis jäänud vaadatud filmidest või ehk loetud raamatutest. Lennujaamaks oli selline vahva keskmise angaarisuurune kuur. Ametnikud oma tööga väga ei kiirustanud ja ega ei saanud pahaks panna, sest kuuldavasti kehtivat riigis omamoodi ajaarvestamine, mida kohapeal hellitavalt Tonga ajaks kutsutatakse. Nii polnudki muud kui tuli aega parajaks teha tax free poes, kus müüdi kahte sorti kraami – alkoholi ning tubakat ja kuna viimast ei pruugi siis osutuski valik napsu kasuks – Bacardi, mõeldud tehtud, ise uhked. Peale nii umbes tunniajalist sabas seismist võeti meid aga lahkelt eksootilisse riiki vastu. Pealinnaks on Tongatapu saarel (suurima elanikearvuga saar) muide Nuku’alofa. Nu ja taksoga lennujaamast pealinna pole sõites jutustasime aga hoogsalt autojuhiga, kes meile tee äärde jäävaid vaatamisväärsusi tutvustas. Küsimuse peale, et kas Tonga ka turvaline koht on, näitas ta meile riigi vanglat (too oli äärestatud seesuguse aiaga, mida onu eestis lammaste karjatamiseks kasutab) ja naeris, et seal on kinni nii umbes ö moosivarast, kes mõned korrad liiga palju on ananasse või muud väärtuslikku naabreilt pihta pannud. Seega muret ei kusagil Nu ja nii näitaski ta meile kätte parima pagari, turu ja sadama kust siis laevukestele saab ronida, et nii lähematele kui ka kaugematele saartele seilata. Esimeseks ööbimispaigaks oli Misa Külalistemaja – selline romantiline lobudik aga ajas asja ära. Üleüldse olid majutuspaigad sellised tallitaolised, tsemendist kuubikud, kõik aknad olid lahti ja siis briis jahutas, keskmine temperatuur oli päeval mingi 25 ja öösel 23, selline koguaegnahkmärgseljas ilm.
Esimesel õhtul käisime kohe kohalikul pidu-söömaajal, mis leidis aset Oholei rannas, Hino koopas. Tegemist oli siis kohaliku muusika, tantsu ning toidupugistamise õhtuga. Kohale sõitsime sinna autoga, mis linna pealt erinevaid kundesid peale korjas, kellaajaks ütles autojuht, et nu eks seal kusagil kuue ja poole kaheksa vahel (vot sulle Tonga aega) korjab meid aga ööbimiskohast üles. Pidu oli vinge ja söögid vägagi eksootilised.



Teise päeva õhtul ma olin tiba asjalik ja kirjutasin miskit päevikulaadset ja kirjutan sealt siis aga otse maha, mis mõtted ja tunded tollel hetkel valdasid. Oleme hetkel Eua saarel Taina külalistemajas. Isegi siin, külakeskmest eemal sügavas tsunglis on nagu mujalgi nähtud hoov täis koeri ja kutsikaid, sigu ning põrsakesi.


Reisi kolmandal päeva veetsime Eual rattaga ringi kimades. Hommikusöögiks tõi aga Isabel meile kohaliku traditsioonilist supimoodi lürpi proovida, oli teine siis selline, et iseenesest klimbid kookosevedelikus ja takkapihta soe….njaaks. George mugis ja kiitis, mina hammustasin toda klimpi ühest ja teisest otsast ent eelistan seda siiski kodumaises kanasupis. Aga jahh hüppasime siis aga ratta selga ja kimasime aga vaatamisväärsuste poole teele, algus oli mõnusalt paljulubav ikka allamäge ja vaatega merele ja vesi polnud ka selleks ajaks veel osta saanud:P







too meenutas juba tunduvalt rohkem toda Marokos mekitud kraami. Nii mõõduski aeg Eua saarel. Järgmisel hommikul kl pool viis algas sõit praamile, kas ma juba mainisin, et kiirusepiirang Tongal on 40 km/h? Nu igal juhul võttis väiksemategi vahemaade läbimine omajagu aega. Tagasisõit peasaarele oli õnneks tunduvalt rahulikum. Hommikusöögiks otsustasime minna euroopaliku olemusega kohvikukesekesse “Escape” George sõi mingit peent muna rooga peekoniga ja mina lasin heal maitsta banaani pannade näol…mmmm. Jube mõnus oli vahelduseks midagi maitsemeeletele tutavliku süüa. Üleüldiselt mugisime hoolega erinevaid puuvilju, mille hooaeg oli parasjagu täies hoos..jamm. Üks päev kulus puhtalt turul kondamisele ning linnas ringi vaatamisele, liiga palju ei tasu ühte päeva mahutada, sest kõik võtab aega. Ahhaa, ühistransport on väga muhe. Nimelt on bussidel eraomanikud, seega mingit kindlat ajagraafikut ei ole, hinnakirja ka mitte. Samuti puuduvad bussipeatused, va linnakeskel olevad kaks millest ühest väljuvad pussid saare idapooolele ja teisest läänepoolele. Nii, et suht ehku peale hüppad aga bussile ja loodad, et ehk sõidab sinule vajalikus suunas ja siis reisi lõpus viskad aga paar kopkat bussijuhi kõrval olevasse kastikesse. Kui soovid et buss peatuks siis tõmbad aga nöörist mis on bussi eesotsas oleva kellukesega ühenduses ja bussijuht ilusti peatubki. Ja pole Tongas bussi, mis oleks liiga täis, sest ikka mahub juurde, olgugi, et meile turistidele tungub, et enam pole õhkugi, mida hingata.
Aga vot niiviisi siis praegu, tegelt käisime veel ju pühapäeval kirikute manu imeilusaid laule kuulamas




Ja põnevaid inimesi kohtasime ka. Aga nu kaua sa vatrad eksole. Igal juhul mõnusat rahuaega ja olgem olemas :)